а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постаџија

мн. постаџии
Вид збор: Именка, машки род
Највреден, најдобар, највешт жетвар што е од десна страна на постата при жнеењето, што живее прв во постата.
Англиски: foreman
Употреба: Архаизам
Изведенки
постаџика ж.
мн. постаџики
FlexiMac
 менување на македонски глаголи