а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постар

Вид збор: Придавка
Компаратив од стар.
Англиски: older
Примери:
Постарата сестра веќе е омажена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи