а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постапи

постапат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши некакво дејство на определен начин, направи некоја постапка.
Англиски: act
Примери:
Ако се појави негативен извештај по него постапува јавниот обвинител.
Тој постапи многу пријателски кон мене.
Тој не можеше да замисли да постапи поинаку.
Така ќе постапеше вистински спортист, дури и по цена да го изгуби натпреварот.
Изведенки
1. постапува несв.
постапуваат
2. постапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи