а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постапен

постпни
Вид збор: Придавка
Што се одвива стапка по стапка, без остри промени.
Англиски: gradual
Примери:
Тие ја навестуваа постапната смена на генерациите македонски композитори.
Изведенки
1. остапно прил.
На постапен начин, постепено.
Пример: Постапно навлегуваше во тајните на сликарството.
2. постапност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи