а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постане

постанат
Вид збор: Глагол, свршен
изнемошти, премали, се измори
Англиски: exhaust Албански: rraskapit
Примери:
Двете нозе и постанале од долгото одење.
Жените постанаа, не можеа понатаму.
Изведенки
1. постанува несв.
постануваат
2. постанување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи