а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постанат

постранати
Вид збор: Придавка
изнемоштен, премален, изморен
Англиски: exhausted
Примери:
Постанатите патници едвај стигнаа до хотелот.
Изведенки
1. постанато прил.
Пример: Се влечеа по патот, постанато и немоќно.
2. постанатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи