а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постамент

мн. постаменти
Вид збор: Именка, машки род
Основа врз која е поставен споменик, статуа, биста, столб.
Англиски: pedestal
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Споменикот е поставен врз бронзен постамент.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи