а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постакли

постаклат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави стакло, покрие со стакло.
Англиски: glaze
Примери:
Ја постакли бавчата.
Изведенки
1. постаклува несв.
постаклуваат
2. постаклување ср.
(едн.)
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи