а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поставен

поставени
Вид збор: Придавка
1. Што е обложен со постава.
Англиски: set up
Примери:
Со сатен поставено здолниште.
2. Што е избран за вршење некаква служба.
Англиски: appointed
Примери:
Поставениот уредник на новата издавачка куќа.
3. Што е зададено за решавање, за извршување.
Англиски: put
Примери:
Поставени задачи.
Поставено прашање.
4. Што се темели, се заснова врз нешто.
Англиски: based
Примери:
Врз принципите на самостојност е поставено движење.
5. Што е наместено со сѐ што е потребно.
Англиски: set up
Примери:
Седнаа на поставената маса.
Поставена замка.
6. Којшто се поставил во определен однос спрема средината.
Англиски: positioned
Примери:
Тој е добро поставен во тие кругови.
Изведенки
1. поставено прил.
Пример: Да се обидат да ја остварат целта што си ја имаат поставено.
2. поставеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи