а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постава

мн. постави
Вид збор: Именка, женски род
1. Ткаенина или кожа со која е поставена внатрешната страна на облека, обувки, прекривка и сл.
Англиски: lining Албански: astar
Примери:
Постава за мантил.
Носеше палто со волнена постава.
Свилена постава.
2. Состав од играчи, натпреварувачи што се на теренот во игра.
Англиски: line-up Албански: formacion, ekip
Примери:
Настапија со првата постава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи