а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посредува

посредуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Учествува, помага во постигнување спогодба или извршување на некаква работа меѓу две или повеќе лица или страни.
Англиски: mediate
Примери:
Тој посредуваше во спорот меѓу двете земји.
Посредува при заклучување спогодба.
Изведенки
посредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи