а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посредство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. посредување
Англиски: mediation Албански: ndërmjetësim
Примери:
Книгите ги добивме со посредство на Универзитетската библиотека.
2. Со помош на некого или нешто.
Англиски: help Албански: me ndihmë, nëpërmjet
Примери:
Тие зборови невлегле со посредство на друг јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи