а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посредно

Вид збор: Прилог
На посреден начин, индиректно.
Англиски: indirectly
Примери:
Нејзиното влијание сѐ уште посредно го чувствуваме.
Изведенки
посредност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи