а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посредник

мн. посредници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10845
Лице што посредува меѓу две страни и помага за постигнување спогодба или за успешно извршување на некаква работа.
Англиски: intermediary Албански: ndërmjetsues
Употреба: Економија
Примери:
Тој беше посредник за недвижности.
Изведенки
1. посредничка ж.
мн. посреднички
2. посреднички прид.
посредничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК