а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посреден

посредни
Вид збор: Придавка
1. Што се остварува по заобиколен пат, со посредство на некој или нешто.
Англиски: indirect
Примери:
До тие податоци стигнавме по посреден пат.
2. За брат, сестра - што е среден по возраст.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи