а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посребрен

посребрениот
Вид збор: Придавка
1. Што е покриен, обложен со тенок слој сребро.
Англиски: silverplated
Примери:
Посребрен накит.
2. Што има боја на сребро, што е побелен.
Примери:
Посребрена коса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи