а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посрби

посрбат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да се чувствува Србин; придаде на нешто српски карактер.
Албански: sërbizoj
2. (се посрби) Стане, се почувствува Србин.
Албански: sërbizoj
Изведенки
1. посрбува несв.
(се) посрбуваат
2. посрбување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи