а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посрамоти

посрамотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нанесе некому срам.
Англиски: shame Албански: turpëroj, mbarroj
Примери:
Се надевам дека нема да ме посрамотиш пред луѓето.
2. (се посрамоти) Направи нешто од што почувствува срам.
Англиски: shame Албански: turpëroj, mbarroj
Примери:
Подобро да отстапиш, отколку да се посрамотиме.
Тој ја наведна главата, се посрамоти и си отиде.
Изведенки
1. посрамотува несв.
(се) посрамотуваат
2. посрамотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи