а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посрами

посрамат; посрамил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20989
1. Направи некој да почувствува срам.
Англиски: shame Албански: turpëroj, mbarroj
Примери:
Тој ни го посрами името.
2. (се посрами) Почувувствува срам, се засрами.
Англиски: shame Албански: turpërohem, mbarrohem
Примери:
Тој се посрами од своето прашање
Изведенки
1. посрамува несв.
посрамуваат
2. посрамување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК