а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поспотне

поспотнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Спотне оган малку или уште малку, разгори малку повеќе.
Англиски: rake
2. Поттикне, подбуцне малку повеќе некого.
Англиски: incite
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. поспотина несв.
поспотинаат
2. поспотнува несв.
поспотнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи