а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поспласне

поспласнат
Вид збор: Глагол, свршен
Спласне малку во некоја мера.
Примери:
Вечерта отокот на лицето му поспласна.
Изведенки
поспласнува несв.
поспласнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи