а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поспие

поспијат
Вид збор: Глагол, свршен
Спие малку, некое време, спие уште малку, малку повеќе.
Англиски: sleep
Примери:
Беше недела и го оставија да си поспие.
Попладнето поспа малку, но сè уште беше изморен.
Изведенки
поспива несв.
поспиваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи