а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поспан

поспаниот
Вид збор: Придавка
Што не е сосема буден.
Англиски: sleepy
Примери:
Сѐ уште е малку поспан, но способен е да одговара на прашања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи