а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поспадне

поспаднат
Вид збор: Глагол, свршен
Спадне малку или уште малку, во некоја мера.
Англиски: decrease
Примери:
Немаше дожд и водата во реката поспадна.
Изведенки
1. поспаѓа несв.
поспаѓаат
2. поспаднува несв.
поспаднуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи