а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посонча

посончаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Сонча малку, уште малку, донекаде.
Англиски: sunbathe Албански: rrezitem pak
Примери:
Посончај го детето, но внимавај да не изгори.
2. (се посонча) Се сонча малку, уште малку, донекаде.
Англиски: sunbathe Албански: rrezitem pak
Примери:
Ќе се посончам, па ќе одам да плива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи