а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посомнева

(се) посомневат
Вид збор: Глагол, свршен
Изрази сомнеж, недоверба кон некого или кон нешто.
Англиски: doubt
Примери:
Тој никогаш не се посомневал во вистинитоста на приказната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи