а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посомеле

посомелат
Вид збор: Глагол, свршен
Сомеле малку, во некоја мера или уште малку.
Англиски: grind
Примери:
Му рече на воденичарот да посомеле малку брашно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи