а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посоветува

посоветуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде совет некому.
Англиски: advise Албански: këshilloj
Примери:
Кога ја слушаше таа негова фалба, се обида да го посоветува да биде поскромен.
2. (се посоветува) Побара совет од некого, се советуваат еден со друг.
Англиски: consult Албански: këshillohem, konsulltohem
Примери:
Насамо ќе се посоветуваат со стариот пријател и ќе го моли за помош.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи