а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пособере

пособерат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Собере малку во некоја мера.
Албански: mbledh pak
Примери:
Се обиде да пособере сила.
Таа ја пособра косата во марамата.
2. (се пособере) Се собере малку, во некоја мера.
Албански: mblidhem pak
Примери:
Ме замоли да се пособерам, за да му направам место до мене.
Изведенки
1. пособира несв.
(се) пособираат
2. пособерува несв.
(се) пособеруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи