а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посник

мн. посници
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што се осамил и се предал на пост и молитва.
Албански: agjërues
Употреба: Црковен термин
2. (обично во мн.) Посни денови.
Албански: ditë agjërimi
Употреба: Црковен термин
Изведенки
поснички прид.
посничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи