а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поснижи

поснижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Снижи малку, во некој степен.
Англиски: decrease Албански: ulë pak, zvogëloj
Примери:
Поснижи го тинот на телевизорот.
2. (се поснижи) Се снижи малку, во некој степен.
Албански: ulum, zvogëlohem pak
Изведенки
поснижува несв.
(се) поснижуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи