а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посмртен

посмртни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на времето по смртта.
Англиски: posthumous
Примери:
Посмртно издание.
Посмртна слава.
Посмртно признание.
2. Што се врши, извршува по чинот на смртта.
Примери:
Посмртен обред.
Посмртен говор.
Посмртно слово.
Посмртен плотун.
Изрази
Посмртни останки (остатоци) - тело (пепел) на умрен.
Посмртна маска - отпечаток од лицето на умрениот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи