а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посмлачи

посмлачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Смлачи малку, донекаде.
Албански: vok pak
Примери:
Таа го посмлачи млекото и го сипа во шолјата.
2. (се посмлачи) Се смлачи малку, донекаде.
Албански: vok pak
Изведенки
посмлачува несв.
(се) посмлачуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи