а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посмири

посмират
Вид збор: Глагол, свршен
1. Смири малку, донекаде.
Англиски: calm down Албански: qetësoj, urtësoj pak
Примери:
Жената ги посмири децата.
2. (се посмири) Се смири малку донекаде.
Англиски: calm down Албански: qetësohem pak
Примери:
Кога го виде на врата, таа се посмири.
Изведенки
1. посмирува несв.
(се) посмируваат
2. посмирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи