а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посмекне

посмекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Смекне малку или уште малку, донекаде.
Англиски: mellow
Примери:
Тој како да сакаше да ја посмекне лутината што му навираше.
Изведенки
посмекнува несв.
посмекнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи