а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посматра

посматраат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Внимателно гледа некого или нешто.
Англиски: watch Албански: vështroj
2. иследува, проучува
Англиски: monitor Албански: vëzhgoj, hetoj
Примери:
Проблемот мора да се посматра од повеќе аспекти.
Изведенки
посматрање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи