а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посмали

посмалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Смали малку, направи да биде нешто малку помало.
Англиски: decrease Албански: zvogëloj pak
Примери:
Тој се обидуваше да ја посмали цената на земјиштето.
2. (се посмали) Се смали малку, стане донекаде помал.
Англиски: decrease Албански: zvogëlohet pak
Примери:
По некој месец трошоците се посмалија.
Изведенки
посмалува несв.
(се) посмалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи