а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

послушнички

послушничкиот
Вид збор: Придавка
Што е како послушник.
Англиски: servile
Примери:
послушничко држење
Изведенки
послушнички прил.
На послушнички начин.
Пример: За да влезе во власта послушнички го прифати мораториумот на политичките и на етничките проблеми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи