а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

послушен

послушниот
Вид збор: Придавка
Што исполнува нечии совети, наредби, покорен.
Англиски: obedient
Примери:
Тој беше мирен и послушен, готов да ја исполни и најмалата наредба.
Послушно дете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи