а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

послезе

послезат
Вид збор: Глагол, свршен
Слезе малку или уште малку.
Англиски: descend
Примери:
Таа послезе по слалите за да виде кој дошол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи