а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посиви

посиват; посивете; посивев, посивеа; посивел; (го) посивев, (го) посивија; (го) посивил; посивен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18764
1. Направи нешто да стане сиво.
Англиски: grey Албански: përhihet
Примери:
Темните облаци го посивија небото.
2. Стане сив.
Англиски: grey Албански: përhihet
Примери:
Сиот посивел во лицето.
Изведенки
1. посивува несв.
посивуваат
2. посивување ср.
глаг. им.