а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посестрими

посестримат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе, избере некоја пријателка за сестра.
Примери:
Тие две се посестримија.
Изведенки
1. посестримува несв.
(се) посестримуваат
2. посестримување ср.
глаг. им.
3. посеструва несв.
(се) посеструваат
4. посестрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи