а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посесивен

посесивни
Вид збор: Придавка
1. Што е обземен од потребата да има, да поседува.
Англиски: possessive
2. посвоен, присвоен
Англиски: possessive
Употреба: Граматика
Примери:
Посесивни придавки.
Изведенки
1. посесивно прил.
Пример: Тој кон неа се однесуваше посесивно.
2. посесивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи