а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посед

мн. поседи
Вид збор: Именка, машки род
Неподвижен имот (куќа, нива).
Англиски: property
Примери:
Во минатото тие имаа големи поседи на шуми и пасишта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи