а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поседок

мн. поседоци
Вид збор: Именка, машки род
Во село - собирање на младите заради дружење и заедничка работа, седенка со работа.
Примери:
Другарките ме прашаа кога да дојдат на поседок со работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи