а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посев

мн. посеви
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) сеење, сеидба
Англиски: sowing Албански: mbjellje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Семе за посев.
2. Тоа што е посеано и изникнато; посеани ниви.
Англиски: sowing Албански: mbjellje, kulturë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Посевите дадоа добар род.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи