а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посебен

посебни
Вид збор: Придавка
Ранг: 532
1. Што е одделен, одвоен од другите, што постои самостојно меѓу другите, што не е дел од некаква целина.
Англиски: separate
Примери:
Него го сместиле во посебна соба.
2. Што се разликува од другите.
Англиски: special
Примери:
Во нашата азбука за секој глас има посебен знак.
Нејзините зборови не оставија некој посебен впечаток.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК