а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посвојче

мн. посвојчиња
Вид збор: Именка, среден род
Посвоено дете.
Англиски: adopted child
FlexiMac
 менување на македонски глаголи