а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посака

посакаат; посакале; посакан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1391
1. Замоли некого, побара некому нешто.
Англиски: ask Албански: kërkoj
Примери:
Тие му посакаа петстотини лири.
Парохот ги посака од внуката клучевите од собата.
2. Има, покаже, изрази желба нешто да оствари, да има.
Англиски: desire Албански: dëshiroj
Примери:
Секогаш го постигнува тоа што ќе го посака.
Тој посака да ја види.
3. Изрази добри желби некому.
Англиски: wish Албански: dëshiroj
Примери:
Тие му посакаа успех во работата.
4. Побара рака на девојка за себе или за некој друг.
Англиски: ask Албански: kërkoj
Примери:
Неа ја промажи набрзина, за првиот човек што дојде да ја посака.
Изведенки
1. посакува несв.
посакуваат
2. посакување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи