а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поручник

мн. поручници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6402
Офицерски чин во некои војски што следува по чинот потпоручник и пред чинот капетан; лице со таков чин.
Англиски: lieutenant
Употреба: Воен термин
Примери:
Јас сум активен артилериски поручник.